Magyar Katolikus Lexikon > T > teológus a fogarasi egyházmegyében

teológus a fogarasi egyházmegyében: az egyesült rumén püspökök mellé kinevezett jezsuita. - Feladata a pp. intézkedéseinek ellenőrzése. Eleinte a gyulafehérvári és a kolozsvári jezsuiták látták el, de a székhelytől való távolság miatt munkájuk nem volt folyamatos. III. Károly 1738. VIII. 21: elrendelte a státusz rendszeresítését Balázsfalva székhellyel, s hogy az azt betöltő jezsuita számára a pp. köteles évi 300 Ft-ot biztosítani. A ~ az egyesült rumének egyik nagy sérelme volt, pp-eik állandóan kérték Bécstől annak megszüntetését, de az intézmény csak a JT föloszlatásakor (1773) szűnt meg. P.I.

Nilles II:540. - Moldován I:197.